Onkologia – weterynarz onkolog Skawina i Alwernia
Weterynarz onkolog dla kota lub psa stosuje różne metody diagnostyczne, takie jak badania histopatologiczne, badania obrazowe (np. radiografia, ultrasonografia, tomografia komputerowa), cytologia, badania krwi i inne, aby dokładnie zidentyfikować rodzaj i stadium nowotworu u zwierzęcia.
Niestety, choroby nowotworowe nie omijają także ukochanych pupili – nawet około 30% psów i kotów zachoruje w swoim życiu. Zazwyczaj onkolog dla psa lub kota wykrywa tego rodzaju zmiany w wieku senioralnym zwierzęcia, jednak zdarzają się również przypadki nowotworów u młodych osobników. Z tego względu zawsze warto bacznie przyglądać się czworonogowi, by w porę dostrzec ewentualne, niepokojące objawy lub zmiany.
Zwierzęta są przy tym narażone na nowotwory różnego typu. Szacuje się, że w przypadku kotów wyjątkowo często diagnozowane są chłoniaki czy też nowotwory gruczołu mlekowego (listwy mlecznej), natomiast w przypadku psów mówić można o czerniakach, naczyniomięsakach czy nowotworach skóry takich, jak guzy z komórek tucznych.
Leczenie – onkolog dla psa i kota
Po ustaleniu diagnozy weterynarz onkolog (Alwernia i Skawina) opracowuje spersonalizowany plan leczenia, który uwzględnia rodzaj i lokalizację nowotworu, stadium choroby, zdrowie ogólne pacjenta oraz preferencje właściciela zwierzęcia. Plan leczenia onkologicznego może obejmować różne metody terapeutyczne, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia, immunoterapia, terapia molekularna czy terapia paliatywna.
- Chirurgia (zabiegi operacyjne) może być stosowana w onkologii weterynaryjnej do usunięcia guza w całości lub w jak największym stopniu.
- Chemioterapia u zwierząt jest stosowana w celu zwalczania i kontrolowania rozprzestrzeniania się nowotworu. Tego rodzaju leczenie prowadzone jest za pomocą leków przeciwnowotworowych.
- Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych w organizmie zwierzęcia.
- Immunoterapia wzmacnia układ odpornościowy zwierzęcia, wspierając go w walce z nowotworem.
- Terapia molekularna i inne metody są również rozwijane w celu skutecznego leczenia nowotworów u zwierząt, a o możliwości ich wykorzystania decyduje szereg czynników (w tym rodzaj nowotworu oraz stan zdrowia zwierzęcia)
W sytuacji, gdy choroba nowotworowa u psa, kota lub innego zwierzęcia jest nieuleczalna, weterynarz onkolog może zaoferować wprowadzenie opieki paliatywnej. Jej celem jest, przede wszystkim:
- maksymalizacja jakości życia pacjenta,
- łagodzenie objawów choroby,
- kontrola bólu
- utrzymanie komfortu zwierzęcia.
Ostateczna decyzja dotycząca sposobu leczenia nowotworu u kota lub psa zależna jest od szeregu czynników – nigdy nie jest jednak wskazane prowadzenie tak zwanej uporczywej terapii, która mogłaby wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta niepotrzebnego bólu i dyskomfortu.
Radzimy
Odrobaczanie szczeniaka i kociaka
– Najczęściej pierwsze odbywa się w 3 tygodniu życia
– Drugie w 5 tygodniu życia
– Kolejno regularnie co 3 miesiące
Przygotowanie do badania krwi
Na czczo, na 9-12 godzin przed badaniem.
Przygotowanie do sanacji lub ekstrakcji zębów
Na kilka dni przed zabiegiem, a najlepiej na tydzień przed wykonać badania krwi.
Przygotowanie przed badaniem RTG w znieczuleniu
– Ostatni posiłek należy podać zwierzęciu ok. 12 godzin przed zabiegiem
– Badanie RTG może zostać wykonane najpóźniej o 18:00!
Zalecenia pozabiegowe
– W dniu zabiegu bezwzględna głodówka
– Woda do picia w bardzo małych ilościach ok. 8 godzin po zabiegu
– Dzień po zabiegu posiłek, taki jak zawsze, ale w ilości 2/3 normalnej porcji
– Po powrocie do domu należy ułożyć zwierzę w ciepłym, spokojnym miejscu, gdyż zastosowane znieczulenie powoduje spadek temperatury ciała
– Mogą się pojawić wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie, drżenie mięśniowe, senność, otępienie.
Przygotowanie do USG
Minimum 8 godzin przed, a najlepiej 12 godzin przed ostatni posiłek (jelita wypełnione treścią utrudniają uzyskanie przejrzystego obrazu).
Pchły i kleszcze
– Zaleca się podawanie 1 raz w miesiącu
– Do wyboru: tabletki, krople, obroże.
Szczepienie szczeniaka i kociaka
– Pierwsza dawka w 6-8 tygodniu życia
– Druga dawka w 9-11 tygodniu życia
– Trzecia dawka w 12-16 tygodniu życia
– Przypominająca podawana po roku
– Kolejna co 1-2 lata
– Szczepienie przeciwko wściekliźnie co roku
– Szczepienie na choroby zakaźne co 2 lata
– Odstępy między różnymi szczepieniami musza być co najmniej miesięczne.