loading

Badania weterynaryjne – Skawina i Alwernia

Badania weterynaryjne to procedury diagnostyczne przeprowadzane u zwierząt w celu oceny ich zdrowia, diagnozowania chorób, monitorowania stanu zdrowia i kontrolowania prawidłowości wprowadzonego leczenia.

Kliniczne badanie psa, kota lub innego zwierzęcia to podstawowe badanie, które przeprowadza lekarz weterynarii w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pupila. Podczas takiego badania specjalista:

W ramach diagnostyki oraz kontroli stanu zdrowia zwierzęcia przeprowadzane są ponadto badania krwi psa (Alwernia i Skawina) czy też badanie krwi kota (Skawina i Alwernia). Oczywiście, w razie takiej potrzeby możliwe jest przeprowadzenie innych badań laboratoryjnych.

Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową ofertę badań. Należą do nich:

Tego rodzaju badania kota, psa i pozostałych pacjentów dostarczają informacji na temat zdrowia narządów wewnętrznych, poziomu hormonów, obecności infekcji, stanu zapalnego, anemii i innych zaburzeń metabolicznych. Badanie kota i badanie psa przeprowadzone może być zarówno w placówce w Skawinie, jak i w lecznicy w Alwerni.

Badania obrazowe zwierząt – Alwernia i Skawina

Badanie psa, kota i innych czworonogów może wymagać analizy obrazowej, zwłaszcza w przypadku podejrzenia urazu lub też obecności ciała obcego w organizmie.

Badania obrazowe przeprowadzane są z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury: radiografia (RTG zwierząt Alwernia i Skawina), ultrasonografia (USG zwierząt), tomografia komputerowa (TK zwierząt) i rezonans magnetyczny (MRI zwierząt).

Badania obrazowe zwierząt wykonywane w naszych lecznicach umożliwiają dokonanie oceny narządów wewnętrznych, pozwalają na wykrywanie zmian strukturalnych, uszkodzeń, guzów, złamań, zmian w układzie krążenia i innych nieprawidłowości. Ze względów praktycznych takie badania są zwykle przeprowadzane po podaniu środków uspokajających/znieczulających, by zwierzę nie poruszało się w trakcie obrazowania.

Inne badania zwierząt w diagnostyce weterynaryjnej

W zależności od potrzeb oraz stanu zdrowia Twojego pupila, konieczne może okazać się przeprowadzenie także dodatkowych badań usprawniających proces diagnostyki lub monitorowania postępów leczenia. Do badań tych należą: biopsja i cytologia, testy alergiczne, testy genetyczne czy badania serologiczne z krwi zwierzęcia.

Biopsja i cytologia to badania ściśle ze sobą powiązane, o bardzo wysokim poziomie szczegółowości. Mówiąc o biopsji u zwierząt należy mówić o procedurze polegającej na pobraniu próbki tkanki do dalszej analizy mikroskopowej w celu diagnozy nowotworów, stanów zapalnych lub innych patologii.

Cytologia zwierzęcia jest natomiast badaniem laboratoryjnym pozwalającym na dokonanie analizy komórek pobranych z płynów ciała lub zmian skórnych (w trakcie, na przykład, biopsji), co pomaga w diagnozie chorób nowotworowych u zwierząt, infekcji lub stanów zapalnych.

Testy alergiczne psów i kotów to z kolei badania, które są przeprowadzane u zwierząt cierpiących na różnego typu alergie. Mogą obejmować testy skórne, które polegają na naniesieniu niewielkich ilości alergenów na skórę i obserwacji reakcji oraz testy krwi, które mierzą poziom przeciwciał alergicznych.

Testy genetyczne są stosowane w weterynarii w celu diagnozowania dziedzicznych chorób genetycznych u zwierząt. Do schorzeń takich można zaliczyć, na przykład: dysplazję stawów, choroby oczu czy dziedziczne wrodzone choroby.

Badania serologiczne zwierząt obejmują testy przeciwciał, które pozwalają na wykrycie obecności wirusów, bakterii lub innych czynników chorobotwórczych u zwierząt, na przykład w przypadku badań na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi parwowirozy u psów.

Radzimy

Odrobaczanie szczeniaka i kociaka

– Najczęściej pierwsze odbywa się w 3 tygodniu życia
– Drugie w 5 tygodniu życia
– Kolejno regularnie co 3 miesiące

Przygotowanie do badania krwi

Na czczo, na 9-12 godzin przed badaniem.

Przygotowanie do sanacji lub ekstrakcji zębów

Na kilka dni przed zabiegiem, a najlepiej na tydzień przed wykonać badania krwi.

Przygotowanie przed badaniem RTG w znieczuleniu

– Ostatni posiłek należy podać zwierzęciu ok. 12 godzin przed zabiegiem
– Badanie RTG może zostać wykonane najpóźniej o 18:00!

Zalecenia pozabiegowe

– W dniu zabiegu bezwzględna głodówka
– Woda do picia w bardzo małych ilościach ok. 8 godzin po zabiegu
– Dzień po zabiegu posiłek, taki jak zawsze, ale w ilości 2/3 normalnej porcji
– Po powrocie do domu należy ułożyć zwierzę w ciepłym, spokojnym miejscu, gdyż zastosowane znieczulenie powoduje spadek temperatury ciała
– Mogą się pojawić wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie, drżenie mięśniowe, senność, otępienie.

Przygotowanie do USG

Minimum 8 godzin przed, a najlepiej 12 godzin przed ostatni posiłek (jelita wypełnione treścią utrudniają uzyskanie przejrzystego obrazu).

Pchły i kleszcze

– Zaleca się podawanie 1 raz w miesiącu
– Do wyboru: tabletki, krople, obroże.

Szczepienie szczeniaka i kociaka

– Pierwsza dawka w 6-8 tygodniu życia
– Druga dawka w 9-11 tygodniu życia
– Trzecia dawka w 12-16 tygodniu życia
– Przypominająca podawana po roku
– Kolejna co 1-2 lata
– Szczepienie przeciwko wściekliźnie co roku
– Szczepienie na choroby zakaźne co 2 lata
– Odstępy między różnymi szczepieniami musza być co najmniej miesięczne.